Apie projektą

Lietuva

Ką Tau reiškia gyventi laisvai? Į šį klausimą padės atsakyti projektas „Gyvenu laisvai!“, kurio tikslas – ugdyti tautinių bendrijų jaunimo pilietiškumą, skatinti geriau pažinti, suvokti ir puoselėti savo krašto kultūrą, unikalią tapatybę.

Projektas startavo 2015 m. gegužės mėn., kai Vilniaus, Šalčininkų, Trakų, Švenčionių rajonuose ir Visagino buvo įkurtos 5 kūrybinės dirbtuvės ir suburtos jaunimo komandos. Kiekviena komanda pasirinko po temą, susijusią su savo krašto išskirtinumu, istorija bei kultūra, ir kartu su profesionaliais menininkais kūrė filmus, spektaklį, spausdintą ir elektroninį bukletą jai atskleisti. Jaunimo sukurti darbai buvo apdovanoti 2016 m. lapkričio mėn. iškilmingame projekto I-ojo etapo baigiamajame renginyje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmuose.

Projekto dalyvaujantys jaunuoliai ne tik kūrė pasirinktus meno kūrinius, bet ir diskutavo su žinomais istorikais, žurnalistais, politologais, kas yra tautinė tapatybė ir kaip ją išsaugoti, kas jungia skirtingas tautas, kas mums reiškia laisvė ir kitomis panašiomis temomis. Taip pat gerino savo žiniasklaidinio raštingumo įgūdžius, mokėsi viešinimo gudrybių.

Negana to, įgyvendinant I-ąją projekto etapą, jaunuoliams buvo pasiūlytos net kelios stovyklos. Didžiausia jų – Tarptautinė ateities lyderių mokykla (International Future Leaders School). Joje projekto dalyviai susipažino su bendraamžiais iš Islandijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Vakarų Ukrainos, Latvijos ir Estijos, taip pat jaunuoliais iš Lietuvos skautijos, Šaulių sąjungos, Ateitininkų federacijos, Lietuvos moksleivių sąjungos. Stovyklos dalyviai ieškojo Viljamo Šekspyro kūrybos atspindžių šių dienų gyvenime ir kūrė įvairias meno priemonės, budino toleranciją ir bendrystės jausmą, tyrinėjo žiniasklaidos „virtuvę“.

Vasaros pabaigoje įvyko kūrybinė akademija, kurios metu jaunuoliai susipažino su pagrindiniais scenos meno komponentais. O rudenį režisierius Vytautas V. Landsbergis pakvietė dalyvauti dar vienoje stovykloje ir kurti muzikinį-vaidybinį muzikinį filmą apie legendinio partizanų vado Juozo Lukšos-Daumanto ėjimą per „geležinę uždanga“.

Jaunuoliai taip pat dalyvavo susitikimuose-diskusijose su aukščiausiais mūsų valstybės politikais, lankėsi Europos Parlamento būstinėse Briuselyje ir Strasbūre ir t.t.

I-asis etapas buvo itin sėkmingas, sulaukė didelio susidomėjimo, todėl vos tik jis baigėsi, buvo pradėtos kurti 5 naujos kūrybinės dirbtuvės Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose, Visagine, Klaipėdoje ir Biržuose. Čia jaunimas taip pat galvoja ir renkasi idėjas, kaip per meną atskleisti savo krašto išskirtinumą, jo istoriją, kultūrą. 

Vilnius

Jaunimo laukia susitikimai su pasirinktais ekspertais, nuomonių lyderiais: VU Istorijos fakulteto Alumni draugijos pirmininku, žurnalistu V. Bruveriu, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku D. Radzevičiumi, žurnalistais R. Valatka, M. Garbačiauskaite-Budriene, R. Tapiniene, V. Savukynu, A. Peredniu, E. Jakilaičiu, G. Dabašinsku, E. Eigirdu, A. Arlauskiene, apžvalgininku J. Komaru, grupės „Antis“ lyderiu ir dainininku, vienu Lietuvos Sąjūdžio iniciatorių A. Kaušpėdu, muzikantais M. Mikutavičiumi ir A. Mamontovu, aktore D. Michelevičiūte, istorikais prof. dr. R. Petrausku, prof. dr. A. Bumblausku, dr. A. Bubniu,  prof. dr. A. Kulakausku, dr. A. Duboniu, dr. D. Baronu, doc. dr. J. Verbickiene, dr. N. Černiausku, dokt. M. Nefu, Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininku, visuomenės veikėju dr. A. Jakubausku, hip-hopo kultūros atstovu ir socialiniu pedagogu G. Liaudansku-Svaru, ir kitais.

Projektą inicijavo ir įgyvendina viešoji įstaiga „Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centras“, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Alumni draugija.  Įgyvendinant projektą, taip pat bendradarbiaujama su Lenkų diskusijų klubu ir įvairiomis kitomis organizacijomis, institucijomis.

Projekto informaciniai partneriai: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, naujienų portalai 15min.lt, taip pat bendradarbiaujama su naujienų portalu Delfi.lt.

Projektą remia Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Užsienio reikalų ministerija,  Vidaus reikalų ministerija, Krašto apsaugos ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Švedijos ambasada, Vokietijos ambasada, Britų taryba, Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės, Konrado Adenauerio fondas, Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūra (pagal Erasmus+ programą), Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos mokslo taryba.

Projekto vykdytojai

Projekto partneriai ir draugai

Projekto rėmėjai