Naujienos Apie komandą

Biržiečiai domėjosi Barbora Radvilaite ir įsijautė į jos vaidmenį

2017-07-10

Liepos pradžioje projekte „Gyvenu laisvai!“ dalyvaujantis jaunimas pasinėrė į kūrybą, domėjosi Barbora Radvilaite, mokėsi aktorinio meistriškumo ir įsijautė į jos vaidmenį. Net dvi dienas vykusius užsiėmimus vedė režisierė Marija Stonytė, dramaturgė Birutė ...

Liepos pradžioje projekte „Gyvenu laisvai!“ dalyvaujantis jaunimas pasinėrė į kūrybą, domėjosi Barbora Radvilaite, mokėsi aktorinio meistriškumo ir įsijautė į jos vaidmenį. Net dvi dienas vykusius užsiėmimus vedė režisierė Marija Stonytė, dramaturgė Birutė Kapustinskaitė, operatorius Vytautas Katkus, pirmąją dieną – taip pat aktorė Ugnė Šiaučiūnaitė.

Biržiečiai išbandė įvairius žaidimus, pratimus, mokėsi atsipalaiduoti ir dirbti kaip komanda. Štai vienas tokių žaidimų: kiekvienas paeiliui vardija tam tikros kategorijos žodžius, pavyzdžiui, vaisius, daržoves, sportininkus, sostines ar kitus. Tas, kuris negali pratęst žodžių grandinės, daro pritūpimus ir siūlo naują žodžių kategoriją.

„Daug prisijuokėm, labiau suartėjom ir supratom, kas kurioje srityje „stipresnis“. Žaisdami geriau save pajaučiam, mažiau drovimės, – pasakoja Areta Sereikaitė. – Tiesa, pradžia buvo nelengva, ne vienas ėjo lengviausiu keliu ir niurnėjo „aš nežaisiu“, „ai, pasėdėsiu“. Va, čia ir atsiskleidė aktorės Ugnės profesionalumas – visus greitai išjudino ir neliko sėdinčių.“

Tokius žaidimus, pratimus giria ir kiti komandos nariai. „Jie leidžia vieni kitus geriau pažinti, stiprina komandos dvasią,“ – įsitikinusi Saulė Lansbergaitė.

Netrukus jaunuoliai ėmėsi ir vaidybos užduočių. Šį kartą jie įsijautė gražiausia Lietuvos moterimi tituluojamos, Lietuvos didžiosios kunigaikštienės ir Lenkijos karalienės Barboros Radvilaitės vaidmenį. Iš pradžių, dirbami grupėmis, biržiečiai kūrė statišką jos portretą. „Vienas iš grupės narių turėjo įsivaizduoti, kad yra Barbora, ir perteikti jos laikyseną, išraišką. Kiti jaunuoliai turėjo „sustingusią“ Barborą įdėmiai apžiūrėti ir kuo tiksliau atkartoti jos povyzą,“ – pasakoja Saulė.

Vėliau jaunuoliai dar labiau išlaisvino kūrybiškumą ir pažvelgė į Barborą Radvilaitę XXI amžiuje, t. y., kaip ji šiandien atrodytų, elgtųsi ir pan. „Nelabai ką žinojom apie jos charakterį, būdo savybes, todėl pasitelkėm vaizduotę ir kūrėm trumpas improvizacijas, – prisimena Matas Bagamolovas. – Keista, bet visos trys grupės kunigaikštienę pavaizdavo kaip pasipūtusią, inoringą ir išlepusią.“

O kokia iš tikrųjų buvo viena garsiausių moterų Lietuvos istorijoje? Tam išsiaiškinti jaunuoliai turėjo pusdienį – iki kitos dienos užsiėmimo. „Greitai įsitikinom, kad mūsų įsivaizdavimas buvo visiškai klaidingas. Pasirodo, Barbora buvo itin paprasta, jai nerūpėjo turtai ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto dovanos, ji kur kas labiau brangino kartu su juo praleistą laiką,“ –  naujomis žiniomis dalijasi vaikinas.

Kad geriau suprastų LDK didikės jausmus, vidinę būseną, jaunuoliai taip pat skaitė vieną jos monologų, bandė aprašyti savo mintis, ieškojo panašumų, kas sieja juos su šia istorine asmenybe. „Man, kaip ir Barborai būdingas jautrumas, rūpestis ir atsidavimas kitiems, daug svarbiau su kitu žmogum praleistas laikas, o ne materialūs dalykai,“ – prisipažįsta Matas.

Komentarai
Komentarai: 0

Biržiečių laukia kūrybinis užsiėmimas

2017-07-03

Vasarai įsibėgėjus, Biržų jaunimo komanda „Šiaurinė saulė“ toliau užsiima kūryba. Šį antradienį (liepos 4d.) 13.00 val. biržiečiai susitiks su režisiere Marija Stonyte, dramaturge Birute Kapustinkaite, operatoriumi Vytautu Katkumi bei projekto ...

Vasarai įsibėgėjus, Biržų jaunimo komanda „Šiaurinė saulė“ toliau užsiima kūryba. Šį antradienį (liepos 4d.) 13.00 val. biržiečiai susitiks su režisiere Marija Stonyte, dramaturge Birute Kapustinkaite, operatoriumi Vytautu Katkumi bei projekto „Gyvenu laisvai!“ viena iniciatorių, Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centro direktore Diana Skučaite.

Susitikimo metu, kuris vyks Biržų krašto muziejuje „Sėla“, jaunuoliai dalyvaus paskaitose ir toliau plėtos jų kuriamo filmo apie Radvilų giminės vaidmenį Biržuose viziją.

Liepos 5 d. (trečiadienį) biržiečiai dalyvaus aktorinio meistriškumo pradmenų pamokoje. Šiame užsiėmime jaunimo laukia nauja pažintis su aktore Ugne Šiaučiūnaite, kuri dalinsis aktoriaus atsipalaidavimo, komandinio darbo, įsijautimo į personažą technikomis ir patarimais. Taip pat mokiniai dalyvaus improvizaciniuose žaidimuose, kurs Barboros Radvilaitės vaidmenį tema „Barbora Radvilaitė XXI amžiuje“.

Tai bus jau ketvirtasis susitikimas su biržiečiais, kurio metu jaunimas ir toliau ruošis dokumentinio filmo kūrimui, mokysis kino kūrybos pagrindų.

--------------

Trumpai apie Ugnę Šiaučiūnaitę:

Ugnė Šiaučiūnaitė – aktorė, studijavusi LMTA vaidybos ir režisūros studijas. Mergina yra sukūrusi pagrindinį vaidmenį režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklyje „Šokis Delhi“ pagal kultinio rusų dramaturgo Ivano Vyrypajevo pjesę. Ugnė Šiaučiūnaitė taip pat vaidina Lietuvos nacionaliniame dramos teatre tokiuose spektakliuose kaip „Įstabusis ir graudusis PLANAS B“ (rež. Vidas Bareikis), „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ (rež. Jonas Tertelis), „Jelizaveta Bam“ (rež. Oskaras Koršunovas) ir t.t. 

Komentarai
Komentarai: 0

Ką naujo Biržų jaunimas sužinojo apie Radvilų giminę?

2017-06-09

Prasidėjus vasarai, Biržų krašto muziejuje „Sėla“ istorikas, Lietuvos edukologijos universiteto dėstytojas doc. dr. Deimantas Karvelis skaitė paskaitą apie LDK didikų Radvilų giminę, pasakojo apie svarbiausias jos kovas, karinę galią, taip pat to meto ...

Prasidėjus vasarai, Biržų krašto muziejuje „Sėla“ istorikas, Lietuvos edukologijos universiteto dėstytojas doc. dr. Deimantas Karvelis skaitė paskaitą apie LDK didikų Radvilų giminę, pasakojo apie svarbiausias jos kovas, karinę galią, taip pat to meto švietimą, kultūrinį ir religinį gyvenimą. Paskaitoje dalyvavo ne tik komandos „Šiaurinė saulė“ nariai, bet ir Biržų rajono svaivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, jo pavaduotoja Irutė Varzienė bei padėjėja Simona Bindariūtė, muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius, jo pavaduotoja Edita Lansbergienė ir gausus būrys kitų biržiečių.

Projekto dalyvė Edvina Brazdžionytė stebėjosi, kiek daug dr. D. Karvelis žino apie Radvilas ir Biržus. „Nors jis nėra nei iš Radvilų giminės, nei gyvena Biržuose, tačiau, atrodo, kad apie šį miestą žino daugiau už mus visus,“ – sakė ji. Tiesa, nors istorikas daugiausia dėmesio skyrė Biržų istorijai, tačiau taip pat aptarė, ką Radvilos veikė ir kituose miestuose, valstybėse.

Anot Gabrielės Stumbrytės, buvo aptartos Radvilų giminės kartos. Pasirodo, yra išlikusių 18 ir 19 kartos atstovų, kurie gyvena Lenkijoje ir net Pietų Afrikoje. Gabrielė taip pat susidomėjo Radvilos Juodojo rašytais laiškai, kurie saugomi Varšuvos archyvuose. Šiuose laiškuose yra slaptų, vien skaičiais užrašytų tekstų, kurių iki šiol niekam nepavyko iššifruoti.

Kaip pasakoja Edvina Brazdžionytė ir Ieva Petronytė, daugelis Radvilų mokėsi užsienyje ir baigę mokslus grįždavo atgal į Lietuvą, dėl kurios daug nuveikė: statė ir puoselėjo bažnyčias, kovojo prieš jų griovimą.

Didelį įspūdį jaunuoliams paliko Radvilų tolerantiškumas, pagarba žmogui. Šiems didikams buvo svarbu, kad žmogus būtų tikintis ir išsilavinęs.

Jaunuolių mintys ir įspūdžiai po paskaitos dar kartą parodo, kiek daug galima išmokti iš istorijos, šiuo atveju – iš Radvilų, kurie iki šiol išlieka autoritetu jaunam žmogui.

Komentarai
Komentarai: 0

Biržiečiai turtins žinias apie Radvilų giminę

2017-06-05

Šį trečiadienį (birželio 7 d.) 11 val. Biržų krašto muziejuje „Sėla“ vyks paskaita-diskusija apie Radvilas Biržuose, jų karinę galią ir svarbiausias kovas, turtus, kultūrinį ir religinį to meto gyvenimo.

Paskaitą-diskusiją ves istorikas, Lietuvos edukologijos universito dėstytojas doc. dr. Deimantas Karvelis.

KVIEČIAME VISUS AKTYVIAI DALYVAUTI!

Komentarai
Komentarai: 0

Biržų jaunimas aiškinosi, kas svarbu istorijose, ir jas kūrė

2017-06-05

Nors pirmoji vasaros atostogų diena, Biržų jaunuoliai iš pat ryto vienas po kito skuba į Biržų krašto muziejų „Sėla“ – čia jų laukia susitikimas su režisiere Marija Stonyte, dramaturge Birute Kapustinskaite ir projekto „Gyvenu laisvai!“ ...

Nors pirmoji vasaros atostogų diena, Biržų jaunuoliai iš pat ryto vienas po kito skuba į Biržų krašto muziejų „Sėla“ – čia jų laukia susitikimas su režisiere Marija Stonyte, dramaturge Birute Kapustinskaite ir projekto „Gyvenu laisvai!“ viena iniciatorių, Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centro direktore Diana Skučaite.

„Man labai patinka susitikimai su menininkėm Marija ir Birute, jos labai jaunatviškos, greitai rado „priėjimą“ prie mūsų. Susitikimai šilti, paprasti, įdomūs, todėl gerai juose jaučiamės,“ – įspūdžiais dalijasi Matas Bagamolovas.

Kad išsilakstytų paskutiniai likę miegai, suaktyvėtų smegenų veikla, susitikimą menininkės prasidėjo nuo žaidimo. „Sustojom į eilę, kiekvienas paeiliui sakėm po abėcėlės raidę. Kiekvienas turėjom įsiminti po savo raidę. Vėliau menininkės vardijo įvairius žodžius ir mums reikėjo juos sudėlioti, pasakant po savo raidę. Lengvus žodžius keitė vis sunkesni: pradėjom nuo žodžio „mama“, o baigėm su žodžiu „kamufliažas“,– pasakoja Kamilė Rauckytė. – Kaip sakė menininkės, profesionalūs aktoriai taip pat naudoja įvairius žaidimus, leidžiančiaus geriau vieni kitus pažinti, pajusti. Šis žaidimas kaip tik toks, jis reikalauja susikaupimo, įsiklausymo.“

Vėliau jaunuoliai susitelkė ties scenarijaus rašymu. Kaip žinia, bet kokiam scenarijui reikia istorijos. O kokia ji turi būti? Kas po ko joje turi sekti? „Filmų istorijų struktūra gana panaši į mokyklinio rašinio. Ji turi turėti pradžią arba įžangą, išjudinamąjį įvykį, ekspoziciją, kulminaciją ir atomazgą arba, kitaip tariant, trumpą moralą ar paaiškinimą, kaip viskas išsisprendžia,“ – įgytomis žiniomis dalijasi Kamilė.

Įsiminti ir atpažinti šias struktūrines dalis padėjo kelių filmukų peržiūra ir analizė, kur kokios struktūrinės dalys juose yra.

Jaunuoliai taip pat išbandė keletą kūrybinių žaidimų. „Menininkės pasako tam tikrą situaciją ir poromis ją vaidiname kol išgirstame žodį „stop“. Tuomet vienas iš aktorių pakeičiamas nauju ir situacija, aplinkybės iš esmės pasikeičia, – pasakoja Matas. – Pavyzdžiui, žmona pykstasi su vyru, žmona jau sučiumpa už kėdės ir...  tuo momentu menininkės „sustingdo“ veiksmą ir vietoj žmonos atsiranda naujas veikėjas – jaunas vaikinas, o veiksmas persikelia į naktinį klubą, kur įvyksta susitumdymas. Po kelių minučių vėl stabdomas veiksmas, vėl keičiasi vienas iš veikėjų,“ – pasakoja Matas.

Susibūrę į mažesnes grupeles, jaunuoliai taip pat praktikavosi kurti istorijas. „Turėjome sukurti ir papasakoti istoriją, kurioje būtų vyras, moteris ir cukrinė, – sako Kamilė. – Trumpai papasakosiu mūsų grupelės istoriją: mergina labai mėgo lipdyti iš molio, nusilipdė molinę cukrinę ir visur ją su savimi nešiojosi. Kartą, merginai dirbant kavinėje, užėjo jaunas vaikinas, kuris netyčia užkliudė ir sudaužė šią cukrinę, surinko jos šūkes ir išmetė į šiukšliadežę. Merginai prasidėjo panikos priepuolis, ji klupojo prie šiukšliadėžės apsipylusi ašaromis, kol galiausiai pratarė: „čia buvo mano sesers pelenai“.

„Įvairūs žaidimai, pratimai mus išlaisvina, moko atsipalaiduoti, nebūti susikausčius ir negalvoti: „Oi, o ką pagalvos kiti,“ – apibendrina Matas.

Anot Luko Plepio, tiek įgytos naujos žinios, tiek praktinės veiklos pravers ateityje kuriant filmą. „Liepos pradžioje turėsim kelių dienų stovyklą, tuomet jau pradėsim filmavimus ir turbūt įvyks tikrasis kūrybinis proveržis,“ – mano vaikinas.

Komentarai
Komentarai: 0

© 2017 „Gyvenu laisvai“. Visos teisės saugomos.