Naujienos

Visaginiečiai nagrinėjo medijų turinį

2017-11-16

Ar kada susimąstėte, kas lemia, kokios žinios pasirodys interneto portaluose, laikraščiuose, TV reportažuose? O kaip bus parašytas straipsnis, kas jame bus paminėta, o kam galbūt „pritrūks vietos“? Šį ketvirtadienį (lapkričio 16 d.) visaginiečiai ...

Ar kada susimąstėte, kas lemia, kokios žinios pasirodys interneto portaluose, laikraščiuose, TV reportažuose? O kaip bus parašytas straipsnis, kas jame bus paminėta, o kam galbūt „pritrūks vietos“? Šį ketvirtadienį (lapkričio 16 d.) visaginiečiai būtent tai ir bandė išsiaiškinti kartu su projekto „Gyvenu laisvai!“ vienu iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi ir portalo „ru.delfi.lt“ redaktoriumi Olegu Jerofejevu.

„Aiškinomės, kaip rengiami straipsniai tokiuose portaluose kaip Delfi, 15min ir kituose, kaip atskirti tikrą, kokybišką informaciją nuo taip vadinamų „fake news“, į ką svarbu atkreipti dėmesį straipsnyje,“ – sako visaginietė Ingrida Girdziušaitė.

Ji įvardija keletą veiksnių, nuo kurių priklauso žiniasklaidos turinys, t. y., nuo tuo metu vykstančių įvykių, pastebėtų tendencijų, žiniasklaidos priemonių savininkų ir net paties žurnalisto, jo nuomonės.

„Žurnalistas turėtų remtis faktais ir tik iš patikimų šaltinių. Jis turėtų išlikti nešališkas, nebrukti savo nuomonės, aprašyti skirtingas pozicijas kaip lygiavertes ir leisti pačiam skaitytojui rinktis, ką palaikyti, kuo tikėti. Deja, dažnokai pasitaiko visiškai kitoks variantas: skaitai tekstą ir supranti, kurią pusę palaiko autorius arba kas straipsnio užsakovas. Tenka susidurti su straipsniais, kuriuose nutylėta dalis informacijos, situacija pasukta reikiamu kampu,“ – kalba mergina.

Pasitelkęs kino pavyzdį, D. Radzevičius atskleidė, kaip galima manipuliuoti mūsų nuomone, sukelti tam tikras emocijas. „Jei filmo scena yra pagreitinta, skamba linksma muzika, tai žiūrovui smagu, o jei ta pati scena sulėtinta, naudojamas tamsesnis fonas, girdisi liūdna muzika, galima net susigraudinti,“ – pasakoja Emilija Dutkevičiūtė.  

Jaunuoliai taip pat nemažai diskutavo, kaip atskirti netikras, išgalvotas naujienas nuo tikrųjų. „Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį, kas yra straipsnio autorius. Netikros naujienos dažniausiai jo neturi, pasirašoma kompanijų, užsakovų pavadinimais, vardais. Antra, svarbu tikrinti faktus ir aklai viskuo netikėti, ta pačia tema paskaityti skirtinguose šaltiniuose, geriausia, kad jie nebūtų tarpusavyje susiję ar net būtų iš skirtingų šalių,“ – pataria Ingrida.

Kad atidžiau pažvelgtų į medijų turinį, patikrintų, kiek antraštės atitinka tekstą, jaunuoliai nagrinėjo neseniai viename naujienų portale pasirodžiusį straipsnį, kurio autorė klausia: „Tiesa ar melas? Dalia Grybauskaitė: „Grįžta vis daugiau ir daugiau emigrantų“. „Antraštės yra pagrindinis dalykas, kuris padeda žmogui nuspręsti, skaityti tekstą ar ne. Mes irgi pasirinkom šį straipsnį dėl antraštės, joje užduoto klausimo. Ieškojom atsakymo į jį, tačiau, net išnagrinėję visą straipsnį, taip ir neišsiaiškinom: ar pateiktas teiginys tiesa ar melas?,“ – sako mergina.

Komentarai
Komentarai: 0

Kas lemia, koks bus medijų turinys?

2017-11-15

Š. m. lapkričio 16 d. (ketvirtadienį) Visagino „Verdenės“ gimnazijoje lankysis portalo „ru.delfi.lt“ redaktorius Olegas Jerofejevas ir projekto „Gyvenu laisvai!“ vienas iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. ...

Š. m. lapkričio 16 d. (ketvirtadienį) Visagino „Verdenės“ gimnazijoje lankysis portalo „ru.delfi.lt“ redaktorius Olegas Jerofejevas ir projekto „Gyvenu laisvai!“ vienas iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Visaginiečiai kartu su ekspertais diskutuos ir atliks praktines užduotis, kurios padės išsiaiškinti ir suprasti, kaip konstruojamas medijų turinys.

Mokymų pradžia – 13.00 val.

Laukiame atvykstant!

Komentarai
Komentarai: 0

Trakų rajono jaunimas diskutavo apie informacijos patikimumą

2017-11-14

Įpusėjus lapkričiui, vienoje pirmųjų projekto „Gyvenu laisvai!“ kūrybinių dirbtuvių Trakų rajone Rūdiškėse, jaunuoliai kartu su ekspertais – Vytauto Didžiojo universiteto profesore Audrone Nugaraite ir naujienų agentūros „BNS“ vyriausiuoju ...

Įpusėjus lapkričiui, vienoje pirmųjų projekto „Gyvenu laisvai!“ kūrybinių dirbtuvių Trakų rajone Rūdiškėse, jaunuoliai kartu su ekspertais – Vytauto Didžiojo universiteto profesore Audrone Nugaraite ir naujienų agentūros „BNS“ vyriausiuoju redaktoriumi Vaidotu Beniušiu – diskutavo apie informacijos šaltinius, jų patikimumą ir kritinį mąstymą.

Jaunuoliai aptarė skirtingas žiniasklaidos priemones, diskutavo, kurios iš jų šiandien populiariausios, aiškinosi, kaip pasikeitė informacijos prieinamumas. „Anksčiau ką pasakydavo, tarkime, kunigėlis ir karalius, tuo žmonės ir tikėjo. Dabar dėl interneto viską daug greičiau sužinom patys,“ – pasakoja Greta Radzevič.

Po užsiėmimo kalbinti jaunuoliai, tikina supratę, kaip svarbu nepasitikėti vienu šaltiniu, lyginti, kas apie tuos pačius dalykus rašoma kitur, ir tik tuomet susidaryti savo nuomonę. „Reikia tikrinti visus šaltinius, kiek tai įmanoma,“ – mano Gabrielė Petruškevičiūtė.

„Kartais skaitydami tekstą net nesuprantame, kad mumis manipuliuoja ir siekia tam tikro tikslo, pavyzdžiui, įsiūlyti prekę. Tokie susitikimai kaip šis padeda išmokti atskirti manipuliacijas ir vertingas žinias,“ – mintimis dalijasi Karolina Franckevičiūtė.

Anot Gretos, pasitaiko, kai patys žurnalistai suklysta, patiki išgalvotomis naujienomis ir toliau jas skleidžia. „Manau, lengva „apsigauti“. Pati skaitau tik „Delfi“, bet niekada nepagalvodavau, kad žurnalistai gali suklysti, perskaitydavau ir patikėdavau. Net nepamąstydavau, kad galima patikrinti, ką apie tai rašo kitose svetainėse, – kalba mergina. – Nežinau, ar dažnai pasitaiko klaidingų naujienų, bet, manau, yra tokių, kurie rašo melą, kad gautų daugiau dėmesio, daugiau „laikų“. Žinoma, būna, kad žurnalistai ir netyčia suklysta.“

Užsiėmimo metu jaunuoliai taip pat įsitikino, kokios svarbios yra straipsnių antraštės. „Jei nepatiks, „neužkabins“ antraštė, tai žmogus neskaitys ir straipsnio,“ – sako Greta. Jai antrina ir Dominyka Steponkevičiūtė: „įdomi ir dėmesį patraukianti antraštė, ko gero, yra svarbiausias kriterijus, nuo kurio priklauso, kiek kartų straipsnis bus perskaitytas. Manau, kad žmogus pirmiausia atkreipia dėmesį į tą antraštę, kuri yra su paslaptimi, kurioje nėra viskas atskleista.“

O koks užsiėmimas be praktinės užduoties? Pasiskirstę į tris grupes, jaunuoliai suko galvas, kaip pateikti informaciją apie dėl nuošliaužų uždarytą Gedimino kalną užsieniečiams, jaunimui ir kaip apie tai parašytų naujienų agentūra. „Mano grupė svarstė, kaip informuosim užsieniečius: koks bus straipsnio pavadinimas, kokiais šaltiniais remsimės, ir panašiai. Nusprendėm, straipsnyje aprašyti ne tik, kas vyksta su kalnu dabar, bet ir papasakoti šiek tiek istorijos, pridėti vaizdų, kaip jis atrodė anksčiau ir koks dabar,“ – pasakoja Gabija Arlauskaitė. Dominykos grupė, kuri ruošė naujienų agentūros pranešimą, sutarė, kad vertėtų pakalbinti Vilniaus miesto merą, Kultūros ministerijos atstovą, sostinės gyventojus, įvardinti, kas daroma nuošliaužoms sustabdyti.

Užsiėmime taip pat lankėsi Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados, kuri remia žiniasklaidinio raštingumo mokymus, atstovai Inga Sidrys ir Saulius Montvila.

Komentarai
Komentarai: 0

Trakiškiai aiškinis, ar galima pasitikėti informacija

2017-11-13

Š. m. lapkričio 14 d. (antradienį) vienoje pirmųjų projekto „Gyvenu laisvai!“ kūrybinių dirbtuvių Trakų rajone, Rūdiškėse, vyks žiniasklaidinio raštingumo mokymai. Šį kartą jaunuoliai kartu su Vytauto Didžiojo universiteto profesore Audrone ...

Š. m. lapkričio 14 d. (antradienį) vienoje pirmųjų projekto „Gyvenu laisvai!“ kūrybinių dirbtuvių Trakų rajone, Rūdiškėse, vyks žiniasklaidinio raštingumo mokymai. Šį kartą jaunuoliai kartu su Vytauto Didžiojo universiteto profesore Audrone Nugaraite ir naujienų agentūros „BNS“ vyriausiuoju redaktoriumi Vaidotu Beniušiu nagrinės informacijos šaltinius, ar galima ir kiek jais pasitikėti, kaip mums padeda kritinis mąstymas, ir pan.

Užsiėmimo pradžia – 12.15 val.

KVIEČIAME AKTYVIAI DALYVAUTI!!!

Komentarai
Komentarai: 0

Klaipėdiečiai diskutuos su Dainiumi Radzevičiumi

2017-11-13

Š. m. lapkričio 14 d. (antradienį) Klaipėdos jaunimas susitiks su projekto „Gyvenu laisvai!“ vienu iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi. Jis kartu su jaunimu aptarts, kaip veikia ir kokį poveikį mums turi medijos.

Susitikimo pradžia – 9.30 val. KVIEČIAME DALYVAUTI!!!

 

Komentarai
Komentarai: 0

Pagirių jaunimas aiškinis, kaip mus veikia medijos

2017-11-13

Nepraėjo nė savaitė nuo paskutinio Vilniaus rajono Pagirių jaunimo susitikimo su Vytauto Didžiojo universiteto profesore, Lietuvos žurnalistų sąjungos nare Audrone Nugaraite, o šį antradienį (lapkričio 14 d.) ji vėl skuba pas projekto „Gyvenu laisvai!“ ...

Nepraėjo nė savaitė nuo paskutinio Vilniaus rajono Pagirių jaunimo susitikimo su Vytauto Didžiojo universiteto profesore, Lietuvos žurnalistų sąjungos nare Audrone Nugaraite, o šį antradienį (lapkričio 14 d.) ji vėl skuba pas projekto „Gyvenu laisvai!“ dalyvius.

Ši kartą Pagirių jaunimas kartu su profesore diskutuos ir aiškinsis, kokį poveikį auditorijai turi medijos.

Užsiėmimo pradžia – 9.25 val. Ateik ir atsivesk draugą – bus įdomu :)

Komentarai
Komentarai: 0

Pagirių jaunimas mokėsi išmintingiau vartoti medijas

2017-11-12

Besibaigiant savaitei (lapkričio 10 d.) Vilniaus rajono Pagirių jaunimas kartu su Vytauto Didžiojo universiteto profesore Audrone Nugaraite aptarė, kaip išmintingai ir atsakingai vartoti medijas ir išvengti su jomis susijusių grėsmių.

„Siekėmė kritiškai ...

Besibaigiant savaitei (lapkričio 10 d.) Vilniaus rajono Pagirių jaunimas kartu su Vytauto Didžiojo universiteto profesore Audrone Nugaraite aptarė, kaip išmintingai ir atsakingai vartoti medijas ir išvengti su jomis susijusių grėsmių.

„Siekėmė kritiškai pažvelgti į medijas ir per didelio jų vartojimo pasekmes. Kaip pasakojo profesorė, šiais laikais turime informacijos perkrovą – visur norime suspėti, viską padaryti ir kartais pasimetame informacijos apsuptyje,“ – sako Martynas Mikučionis.

Anot vaikino, ypač svarbu atsakingai elgtis su informacija internete, nes netinkamas elgesys gali turėti nemalonių pasėkmių. „Pavyzdžiui, ateityje galime negauti norimo darbo. Pasirodo, darbdavys gali sužinoti, kokius žaidimus žaidžiam, ką „palaikinom“, ką užsisakėm internetu ir t.t. Nors daugelis mano, kad visa istorija, pirkinių sąrašai dingsta paspaudus „ištrinti“ mygtuką, tačiau tai netiesa. Virtualioje erdvėje niekas niekur nedingsta,“ – kalba jis.

Užsiėmimo metu jaunuoliai taip pat aptarė, kaip dėl naujųjų technologijų, didelio vaizdinės informacijos kiekio kenčia mūsų gebėjimas gyvai bendrauti. Julija Balabinskaitė pripažįsta, kad šiuolaikinis žmogus priklausomas nuo interneto, socialinių tinklų ir abejoja, ar kaip nors galima šią priklausomybę sumažinti. 

Tenka pripažinti, kad gyvename „antraščių pasaulyje“, kad norint nesusipainioti, atsirinkti, kas yra tiesa, o kas ne, būtina tikrinti informaciją. Neapsigauti kartais itin sunku. „Buvo atvejis, kai beveik visi žinių ir informacijos portalai, perskaitę informaciją netikrame puslapyje, ja patikėjo ir toliau skleidė pas save, – pastebi Martynas. – Netgi toks portalas kaip Dailymail.co.uk apsigauna ir paskelbia klaidinančių žinių. Aišku, tai retai pasitaiko. Be to, dabar stengiamasi visą informaciją kuo labiau tikrinti.“

Užsiėmimo metu jaunuoliai taip pat atliko praktinę užduotį. Profesorė pastatė žaislinę lėlę ir išdalijo po saldainį. Kiekvienas turėjo įvardinti, kas jų manymu, yra ši lėlė, ar ji kaip nors susijusi su saldainiu. Jaunuoliai greit įsitikino, kaip skirtingai suvokiam tuos pačius daiktus, informaciją. Pavyzdžiui, vieni manė, kad profesorės atsivežta lėlė yra raganaitė, kiti – kad mergaitė, senelė ir t.t. „Man ši lėlė priminė raganaitę. Prisiminiau pasaką „Jonukas ir Grytutė“, kurioje buvo ragana, kuri turėjo saldainių ir meduolių namelį. O štai kiti lėlę ir saldainius siejo su gražiais dalykais, pavyzdžiui, kaip senelė dalija šiuos skanėstus anūkams, – pastebi Martynas. – Kaip kiekvienas pažvelgėm į tuos pačius daiktus, manau, priklausė nuo mūsų praeities patirčių, prisiminimų.“

„Mūsų požiūriai, nuomonės į tuos pačius dalykus skirtingi, bet tuo mes ir esame įdomūs,“ – priduria Julija.

Komentarai
Komentarai: 0

Pagirių jaunimas diskutuos apie sąmoningą medijų vartojimą

2017-11-09

Š. m. lapkričio 10 d. (penktadienį) Vilniaus rajono Pagirių kūrybinėje dirbtuvėje lankysis Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, Lietuvos žurnalistų sąjungos narė Audronė Nugaraitė.

Ji kartu su jaunimu diskutuos apie sąmoningą medijų vartojimą, kodėl jis svarbus ir kokių grėsmių padeda išvengti.

Užsiėmimo pradžia – 12.30 val.

KVIEČIAME AKTYVIAI DALYVAUTI!!!

 

Komentarai
Komentarai: 0