Naujienos

„Gyvenu laisvai!“ jaunimas diskutuos su Švedijos valstybės sekretoriumi Oscar Stenström

2018-04-24

Š. m. balandžio 25 d. (trečiadienį) projekto „Gyvenu laisvai!“ jaunimas susitiks su Švedijos valstybės sekretoriumi Oscar Stenström. Susitikime taip pat dalyvaus Švedijos ambasadorė Maria Christina Lundqvist ir pirmasis sekretorius Samuel ...

Š. m. balandžio 25 d. (trečiadienį) projekto „Gyvenu laisvai!“ jaunimas susitiks su Švedijos valstybės sekretoriumi Oscar Stenström. Susitikime taip pat dalyvaus Švedijos ambasadorė Maria Christina Lundqvist ir pirmasis sekretorius Samuel Persson.

Susitikimo dalyviai diskutuos apie Europos integraciją, šio proceso privalumus ir iššūkius. Jaunuoliai taip pat trumpai pristatys projektą „Gyvenu laisvai!“ ir savo patirtis jame.

Diskusiją moderuos projekto „Gyvenu laisvai!“ vienas iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Susitikimas vyks Žurnalistų namuose.

Komentarai
Komentarai: 0

Eišiškių jaunimas mokysis sąmoningo medijų vartojimo

2018-04-18

Š. m. balandžio 20 d. (penktadienį) Šalčininkų rajono kūrybinėje dirbtuvėje Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijoje vyks medijų mokymai „Sąmoningas medijų vartojimas – galimybė išvengti grėsmių“.

Mokymus ves ir su jaunimu šia tema diskutuos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus projektų vadovė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytoja Rugilė Trumpytė.

Komentarai
Komentarai: 0

Rūdiškių jaunimas nagrinės informacinį turinį

2018-04-18

Š. m. balandžio 19 d. (ketvirtadienį) Trakų rajono kūrybinėje dirbtuvėje Rūdiškių gimnazijoje vyks medijų mokymai kartu su projekto „Gyvenu laisvai!“ vienu iš iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi.

Jaunuoliai kartu su juo diskutuos ir aiškinsis, kaip kuriamas informacinis turinys ir kaip jis sklinda medijose.

Komentarai
Komentarai: 0

Klaipėdos jaunimas aiškinsis, kas yra sąmoningas medijų vartojimas

2018-04-17

Š. m. balandžio 20 d. (penktadienį) į projekto „Gyvenu laisvai!“ kūrybinę dirbtuvę Klaipėdos „Žaliakalnio“ gimnazijoje atvyksta du nauji svečiai – portalo „ru.delfi.lt“ vyriausiasis redaktorius Olegas Jerofejevas ir portalo ...

Š. m. balandžio 20 d. (penktadienį) į projekto „Gyvenu laisvai!“ kūrybinę dirbtuvę Klaipėdos „Žaliakalnio“ gimnazijoje atvyksta du nauji svečiai – portalo „ru.delfi.lt“ vyriausiasis redaktorius Olegas Jerofejevas ir portalo „delfi.lt“ žurnalistas Vaidas Saldžiūnas, kuris šiemet apdovanotas Gedimino ordino medaliu už nuopelnus Lietuvos Respublikai.

Ekspertai kartu su jaunimu diskutuos, ką reiškia sąmoningai vartoti medijas, kodėl tai svarbu ir kokių grėsmių galima išvengti.

Komentarai
Komentarai: 0

Pagirių jaunimas laisvins kūrybiškumą kartu su prof. Audrone Nugaraite

2018-04-17

Š. m. balandžio 19 d. (ketvirtadienį) Vilniaus rajono kūrybinėje dirbtuvėje Pagirių gimnazijoje lankysis Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, Lietuvos žurnalistų sąjungos narė Audronė Nugaraitė.

Ji padės atsiskleisti Pagirių jaunimo kūrybiškumui, padrąsins jį įgyvendinti savo idėjas ir veikti.

Komentarai
Komentarai: 0

Visagino jaunimas diskutuos apie informacinį turinį ir jo sklaidą

2018-04-16

Š. m. balandžio 17 d. (antradienį) 12 val. Visagino „Atgimimo“ gimnazijoje vyks medijų mokymai kartu su projekto „Gyvenu laisvai!“ vienu iš iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi ir portalo „ru.delfi.lt“ vyriausiuoju redaktoriumi Olegu Jerofejevu.

 Jaunuoliai kartu su svečiais diskutuos apie sukurtą informacinį turinį ir jo sklaidą medijose.

Komentarai
Komentarai: 0

Biržiečiai lygins „Smetoninę“ ir dabartinę Lietuvą

2018-04-15

Įpusėjus pavasariui, š. m. balandžio 16 d. (pirmadienį) 10 val., projekto „Gyvenu laisvai!“ kūrybinėje dirbtuvėje Biržų „Saulės“ gimnazijoje lankysis istorikas, Vilniaus universiteto dėstytojas, Valstybės Nepriklausomybės stipendijos laureatas dr. Norbertas Černiauskas. Jis kartu su jaunimu diskutuos ir lygins „Smetoninę“ ir dabartinę Lietuvą.

KVIEČIAME AKTYVIAI DALYVAUTI!!!

Komentarai
Komentarai: 0

Tarptautinei stovyklai pasibaigus: jaunimo patirtys, atradimai ir emocijos

2018-04-13

Pirmąją balandžio savaitę 35 projekto „Gyvenu laisvai!“ jaunuoliai dalyvavo tarptautinėje mainų stovykloje Didžiojoje Britanijoje. Čia jie kartu su šios šalies bendraamžiais kurdami meno kūrinius, diskutuodami, atlikdami įvairias užduotis nagrinėjo ...

Pirmąją balandžio savaitę 35 projekto „Gyvenu laisvai!“ jaunuoliai dalyvavo tarptautinėje mainų stovykloje Didžiojoje Britanijoje. Čia jie kartu su šios šalies bendraamžiais kurdami meno kūrinius, diskutuodami, atlikdami įvairias užduotis nagrinėjo aktualias šių dienų problemas, tokias kaip diskriminacija, nelygybė, susvetimėjimas, požiūris į taip vadinamus „kitus“, pabėgėlių krizė ir kt.
 
„Jei reikia straipsniui apie stovyklą antraštės, tai ji turėtų būti „Nuostabu“, nes tik patys geriausi atsiliepimai, – kalba Matas Bagamolovas iš Biržų. – Pagrindinis privalumas, kad mes visi buvom labai skirtingi ir tas kitoniškas, noras pažinti mus suvedė nuoširdžiam bendravimui.“
 
Vaikinui antrina ir Gabrielė Milkintaitė iš Šalčininkų rajonų: „Suradom naują šeimą. Bendraudami, kurdami grupėse, galėjome artimiau vieni kitus pažinti, bet man labiausiai patiko, geriausi buvo tie užsiėmimai, kai buvome visi kartu,“ – sako ji.
 
„Itin didelį įspūdį paliko žmonės. Ledų pralaužimas buvo kiek sunkesnis, iš pradžių lyg formavosi lietuvių, rusų, britų grupelės. Britai atrodė nepažįstami, kitokie, bet ilgainiui tapom draugais, atradom tikrąjį santykį. Teko bendraut anglų kalba, kas irgi pirmomis dienomis atrodė nelengva, bet tik išėjęs iš komforto zonos, gali tobulėti,“ – mano Simonas Kukys iš Vilniaus rajono.
 
Jaunuoliai džiaugiasi, kad stovykloje nuolat buvo įvykių sūkuryje, t. y., patys galėjo viską išbandyti, patirti, atrasti. „Patiko, kad nereikėjo klausytis paskaitų, kad praktiškai pažvelgėm į tokias problemas kaip diskriminacija, rasizmas, ksenofobija, lyčių nelygybė ir kitas. Mes žaidėm, įsivaizdavom situacijas, tačiau visa tai vyksta ir realybėje, kai kurie žmonės kasdien su tuo susiduria,“ – pasakoja Jovita Juršėnaitė iš Visagino.
 
Maniau vienaip, dabar – kitaip

 
Anot stovyklos dalyvių, gyvas bendravimas su skirtingais žmonėmis pakeitė jų nuomonę, sugriovė tam tikrus išankstinius mitus. Pavyzdžiui, jaunuoliai dalyvavo bendrose veiklose su prieš pusantrų metų iš Sirijos į Didžiąją Britaniją persikėlusias pabėgėliais. „Nesitikėjau, kad sirai tokie šilti, taip lengvai bendraujantys,“ – sako Gabrielė. O štai Simonas pastebi: „Manau, šie pabėgėliai žino tikrąją gyvenimo kainą. Jie turėjo sunkią praeitį, bet išsilaisvino. Nors jų kultūra visai kita, tai netrukdė bendrauti.“
 
„Buvau girdėjusi, kad britai uždari, bet tai nepasitvirtino, paaiškėjo, kad yra priešingai,“ – pastebi Valerija Orobeikaitė iš Klaipėdos. O Matas sako: „Man visada atrodė, kad britai yra šiek tiek aristokratai, todėl buvo kiek nedrąsu pirmam prie jų prieiti. Bet visai ne, jie pirmi priėjo prie manęs ir pradėjom bendraut.“
 
Anot Simono, kai nepažįsti tam tikrų žmonių, tai nežinai, kokie jie, bet kai pažįsti, supranti, kad jie tokie pat kaip tu, kaip tavo draugas, artimasis, ir nesvarbu tautybė, kultūra, rasė ar lytinė orientacija...

Nors daugelis jaunuolių teigia, kad stovykloje naujai pažvelgė į skirtingas visuomenės grupes, tačiau buvo ir tokių, kurių požiūris nepakito.
 
Palietė vidų

 
Stovyklos dalyviams itin daug minčių, emocijų sukėlė žaidimas, kurio metu buvo nagrinėjama pabėgėlių tema. Iš pradžių jaunuoliai įkūrė tris salas, subūrė jų bendruomenes, sukūrė įstatymus, tačiau, vienoje saloje įvykus nelaimei, jos gyventojams teko ieškoti prieglobsčio ir tuomet tarp salų įsiplieskė karas. Analizuodami ir lygindami skirtingas nuotraukas, filmuotą medžiagą, jaunuoliai suvokė, kad jų kūno kalba, veiksmai buvo tokie pat, kokie būna ir prieš prasidedant tikram karui. Jie taip pat įsitikino, kaip lengva manipuliuoti visuomenės nuomone ir išprovokuoti sprendimus, veiksmus, kurių galbūt ji visai nenori.
 
Matas įvardija dar kelis užsiėmimus, kurie jam sukėlė daugiausia minčių, arba kaip jis pats sako, supurtė iš vidaus. Vienas jų – grojant būgnais išjausti ir „papasakoti“ apie žmogaus teises, kaip jos keitėsi, kaip jas suprantam, ir pan. Antrasis – kai reikėjo įsijausti į kitą asmenį ir įvertinti, kokiomis teisėmis, laisvėmis jis gali pasinaudoti. „Suvokiau, kad tie patys dalykai vieniems žmonėms lengvai pasiekiami, o kitiems neprieinami arba dėl jų tenka gerokai pakovot,“ – kalba vaikinas. Jam taip pat gilų įspūdį paliko dalyvavimas labdaros koncerte, kai visi atsipalaidavo ir atsidavė šokiams.
 
Žada dalintis su kitais

 
„Lietuvoje galvojam, kad esam pažangūs, išaugę iš kompleksų, bet kai pabendrauji su kitais, supranti, kad jie laisvesni, labiau atsipalaidavę, šiltesni. Pas mus trūksta to, kad priimtumėm kitą žmogų kaip asmenybę, kaip save patį, ir visiškai nereikia intrigų, beprasmių pokalbių, kompleksų, – įsitikinęs Simonas. – Po šios stovyklos sunku grįžti į kasdienybę, norėjosi joje dar pasilikti. Tokių stovyklų dalyviai grįžta pasikeitę, jie pamatė skirtumą ir nori veikti, keisti. Negali tų gautų pojūčių, to išsivadavimo laikyti tik savyje, turi dalintis su kitais.“
 
„Būdamas stovykloje mėgavausi kiekviena minutę. Buvo akimirkų, kad kildavo mintis, kad gal reikėtų paimt telefoną, padaryt keletą nuotraukų, bet taip nesinorėjo atsitraukt nuo to, ką dariau, – kalba Matas. – Anksčiau buvau dalyvavęs trijose ar keturiose stovyklose, bet ši pranoko visus lūkesčius ir, patikėkit, sakau tai nuoširdžiai, tikrai neperdedu.“
 
Kalbinti jaunuoliai tikina stovykloje ūgtelėję kaip asmenybės. „Vis girdim, žinom, kad yra badaujančių, kad kažkas vartoja narkotikus, bet visa tai priimam maždaug taip: „yra kaip yra, tai kitų problemos, manęs neliečia“. Stovykloje atsirado supratimas, kad esi ne tik tu, tavo šeima, bet yra ir Sirija, Pakistanas, daugiatautis Visaginas, problemų dėl „Brexit“ turinti Didžioji Britanija ir dar daugelis kitų,“ – mintimis dalijasi Matas.
 
Visi geri dalykai turi pradžią ir neišvengiamą pabaigą. Anot jaunuolių, jie ir toliau palaiko ryšius, bendrauja žinutėmis soc. tinkluose ir tikisi ateityje dar susitikti.
 
Jaunimo mainai organizuoti pagal projektą „Tarptautiniai jaunimo mainai tarpkultūriniam dialogui ir tolerancijai“, kuris finansuojamas pagal „Erasmus+” programą.

Komentarai
Komentarai: 0