Naujienos Apie komandą

Rūdiškių jaunimas diskutavo apie toleranciją kitiems

2018-04-27

Besibaigiant balandžio mėnesiui, Trakų rajono kūrybinėje dirbtuvėje lankėsi Nacionalinio socialinės integracijos instituto Žmogaus teisių ugdymo programos koordinatorė Giedrė Šėmytė. Jaunuoliai kartu su ja diskutavo apie toleranciją, žmogaus teises, kas mus vieni nuo kitų ...

Besibaigiant balandžio mėnesiui, Trakų rajono kūrybinėje dirbtuvėje lankėsi Nacionalinio socialinės integracijos instituto Žmogaus teisių ugdymo programos koordinatorė Giedrė Šėmytė. Jaunuoliai kartu su ja diskutavo apie toleranciją, žmogaus teises, kas mus vieni nuo kitų skiria, o kas vienija, aiškinosi, kaip kalbėti temomis, susijusiomis su jautriomis, pažeidžiamomis visuomenės grupėmis.

„Manau, kad mūsų visuomenė yra pakankamai tolerantiška, gana taktiškai reaguoja į daugelį situacijų. Tačiau pasitaiko ir tokių situacijų, kai tolerancijos pritrūksta. Manau, kad kiekvieno iš mūsų tolerancijos lygis priklauso nuo mūsų požiūrio, principų, vertybių,“ – kalba Ieva Arlauskaitė.

„Nustebino moksleivių kūrybiškumas, gilios įžvalgos apie žmogaus teises ir žmogaus teisių problemas. Kalbėdami apie etninius, tautinius klausimus moksleiviai itin tolerantiški, jų požiūris progresyvus, tačiau kai kuriems vis dėlto dar trūksta žinių LGTBQ+ srityje,“ – pastebi G. Šėmytė. Anot jos, pasitaiko, kad nors jaunuoliai atskiria neapykantos kalbą, tačiau ne visada žino, kaip tinkamai į ją reaguoti.

Padiskutavę, kaip visuomenė reaguoja ir priima skirtingas socialines grupes, ar visi gali pasinaudoti tomis pačiomis žmogaus teisėmis ir kitomis susijusiomis temomis, jaunuoliai perėjo prie praktinės užduoties, kurios metu trumpam tapo žurnalistais. Susiskirstę grupėmis, jaunuoliai įsivaizdavo, kad dirba naujienų agentūroje ar žinių portale, ir gavo žinutę, pagal kurią turi parengti reportažą. Viena komanda gavo žinutę, kaip mažo miestelio meras savo „Facebook‘e“ paskyroje pavadino visuomenę „nesveika“, jei valdžioje yra 65 proc. moterų, antroji – kaip žymus sportininkas „Instagram‘e“ pakomentavo, kad čigonus reikėtų izoliuoti, o ne toleruoti, ir t.t. 

„Mano komanda turėjo sukurti reportažą apie žymaus sportininko pasisakymą apie čigonus. Nutarėme įsivaizduoti situaciją, kad į studiją pakviečiame tą sportininką ir romų tautybės atstovą, paprašome, kad kiekvienas iš jų pakomentuotų šią situaciją, – pasakoja Ieva Arlauskaitė. – Su Giedre diskutavome, ar tokie žodžiai kaip „čigonas“, „gėjus“ gali būti vartojami viešai. Nors tai nėra keiksmažodžiai ar įžeidimai, kai kuriuos žmones jie gali įžeisti.“

Po praktinės užduoties dar ilgai tęsėsi diskusijos reportažuose nagrinėtomis temomis ir ne tik. Kaip pastebi Akvilė Zalieckaitė, kiekvienas, išsakydamas savo nuomonę, vylėsi rasti bendraminčių, sulaukti palaikymo. „Galbūt būtent tai ir įkvepia mus tik dar stipriau laikytis savo nuomonės ir nepaisant visų priekaištų įsikibti į tikslus. Kaip savo knygoje yra rašiusi Rebeka Una: „Nebaisu, kai esi su tuo, kuris jaučia tą patį, o kai esi toks vienas – dar ir kaip baisu,“ – teigia mergina.

Komentarai
Komentarai: 0

Rūdiškių jaunimas diskutuos apie toleranciją ir žmogaus teises

2018-04-26

Š. m. balandžio 27 d. vienoje pirmųjų projekto „Gyvenu laisvai!“ kūrybinių dirbtuvių Trakų rajono Rūdiškių gimnazijoje vyks paskaita-diskusija su Nacionalinio socialinės integracijos instituto Žmogaus teisių ugdymo programos koordinatore Giedre Šėmyte.

Jaunuoliai diskutuos apie toleranciją, požiūrį į taip vadinamus „kitus“, žmogaus teises ir kitus susijusius klausimus.

Komentarai
Komentarai: 0

Rūdiškių jaunimas nagrinėjo žiniasklaidos turinį ir jo problemas

2018-04-20

Balandžio mėnesiui persiritus į antrą pusę, Trakų rajono kūrybinėje dirbtuvėje lankėsi projekto „Gyvenu laisvai!“ vienas iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Jaunuoliai kartu su juo nagrinėjo žiniasklaidos turinį, diskutavo apie ...

Balandžio mėnesiui persiritus į antrą pusę, Trakų rajono kūrybinėje dirbtuvėje lankėsi projekto „Gyvenu laisvai!“ vienas iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Jaunuoliai kartu su juo nagrinėjo žiniasklaidos turinį, diskutavo apie žurnalistų etikos principus ir jų pažeidimus.

„Kalbėjome apie reklamą, atvejus, kai reklama pateikiama kaip informacinis turinys. Dažnai reklamą įkiša taip, kad mes apie ją net nežinom,“ – pasakoja Gabija Arlauskaitė. Anot jos, neretai reklama yra „suplakta“ su informacija, todėl sunku ją atskirti ar jos išvengti, pavyzdžiui, diskusijos metu minimi prekių ženklai, laidos pabaigoje – iš kokių parduotuvių laidos vedėjų drabužiai, ir t.t.

Žiniasklaidoje liūdina ne tik paslėpta reklama, bet ir plintančios patyčios. Susitikimo metu jaunuoliai diskutavo apie šiuo metu interneto sensacija tapusią merginą Emma Hulse, kuri televizijos laidoje „Yra, kaip yra“ tikino, kad daili išvaizda jai trukdo susirasti darbą. „Po laidos visi ėmė apie ją kalbėti ir, anaiptol, ne iš gerosios pusės, dalintis laidos įrašais. Ji net buvo ištrynusi savo paskyrą „Facebook‘e“, – pasakoja Gabija. – Galbūt laidos kūrėjai ir nežinojo, kad viskas taip baigsis, tačiau jie siekia pritraukti kuo daugiau žiūrovų, žino, kad tokie dalykai žmonėms įdomūs, juokingi ir su jais augina peržiūrų skaičių.“

Kaip teigia Gabrielė Petruškevičiūtė, laidų, interneto portalų pajamos priklauso nuo to, kiek žmonių peržiūrės laidas, perskaitys straipsnius, kiek laiko jie praleis konkrečiame portale. Noras pritraukti kuo daugiau žiūrovų, skaitytojų, o tuo pačiu ir reklamos užsakovų, skatina nusižengti taisyklėms.

„Žurnalisto pareiga – pateikti objektyvią, tikrovę atitinkančią informaciją. Jis negali viešinti tam tikrų  asmeninių duomenų, pavyzdžiui, asmens kodo, rasės, tautybės, gyvenamosios vietos ir t.t. Skaitytojas turi teisę nesutikti su žurnalisto pateikta informacija ir, jei mano, kad ji neteisinga, apie tai pranešti,“ – teigia Gabrielė.

Komentarai
Komentarai: 0

Rūdiškių jaunimas nagrinės informacinį turinį

2018-04-18

Š. m. balandžio 19 d. (ketvirtadienį) Trakų rajono kūrybinėje dirbtuvėje Rūdiškių gimnazijoje vyks medijų mokymai kartu su projekto „Gyvenu laisvai!“ vienu iš iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi.

Jaunuoliai kartu su juo diskutuos ir aiškinsis, kaip kuriamas informacinis turinys ir kaip jis sklinda medijose.

Komentarai
Komentarai: 0

Rūdiškių jaunimas mokėsi, kaip rengti ir skleisti informaciją

2018-03-20

Kovo mėn. viduryje Trakų rajono Rūdiškių kūrybinėje dirbtuvėje lankėsi apžvalgininkė, naujoji LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė ir portalo „ru.delfi.lt“ vyriausiasis redaktorius Olegas Jerofejevas. Jie kartu su jaunimu aptarė, kas svarbu ...

Kovo mėn. viduryje Trakų rajono Rūdiškių kūrybinėje dirbtuvėje lankėsi apžvalgininkė, naujoji LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė ir portalo „ru.delfi.lt“ vyriausiasis redaktorius Olegas Jerofejevas. Jie kartu su jaunimu aptarė, kas svarbu rengiant ir viešai skelbiant informaciją.

„Iš pradžių kalbėjome, kokius socialinius tinklus naudojame, kokius naujienų portalus skaitome. Toliau aiškinomės, kaip tinkamai reikšti savo nuomonę,“ – pasakoja Ieva Arlauskaitė.

Anot jos, kiekvienas galime pasakyti, ką galvojome, tačiau svarbu tai daryti tinkamai – neįžeidžiant kitų, nevartojant nepadorių, necenzūrinių žodžių ir pan. Nepaisantiems šių taisyklių gali tekti susimokėti baudą. Nesvarbu, kad netinkamą komentarą ištrinsim, jei kas nors užfiksavo, padarė jo kopiją – vis tiek teks prisiimti atsakomybę.

Jaunuoliai taip pat aiškinosi, į ką atkreipti dėmesį bendraujant su žurnalistais. „Prieš pradėdamas pokalbį žurnalistas turi prisistatyti, pasakyti, kur dirba. Jis negali versti atskleisti informacijos, jei to nenorime, – sako Ieva. – Galime atsisakyti atsakyti į tam tikrus klausimus – tai mūsų pasirinkimas.“

Žurnalistai turi laikytis įvairių etikos principų ne tik bendraudami su pašnekovais, rinkdami informaciją, bet ir viešai ją skelbdami. „Rašant apie viešus asmenis gali būti atskleista daugiau informacijos nei apie paprastus piliečius. Straipsniuose apie nepilnamečius negalima minėti jų vardų, pavardžių, amžiaus, tikslios gyvenamosios vietos, t. y., negali būti tokios informacijos, pagal kurią galėtume juos atpažinti, –  pasakoja Ieva. – Taip pat niekas be mūsų susitikimo negali filmuoti, fotografuoti mūsų ar mūsų privataus kiemo.“

Kad geriau įsimintų, kaip tinkamai pateikti informaciją, antroje užsiėmimo dalyje jaunuoliai trumpam tapo žurnalistais. Susiskirstę į grupes, jie pasirinko vieną iš keturių paveikslėlių ir pagal jį rašė straipsnį. „Išsirinkom paveikslėlį, kuriame buvo liūdna mergaitė, ir sukūrėm istoriją, kaip jaunos šokėjos karjera gali žlugti, nes vykstant konkursui nukritusi dekoracija sulaužė jai koją. Rašydami straipsnį, turėjom nuspręsti, kiek ir kokios informacijos atskleisti: viena vertus rašėme apie paauglę, tačiau ne apie bet kokią, o apie viešą, žinomą. Kaip paaiškino Monika ir Olegas, net ir žinomų paauglių privatumas turi būti saugomas, išskyrus atvejus, kai tėvai sutinka atskleisti daugiau detalių,“ – paaiškina Ieva.

Užsiėmimas padėjo jaunuoliams geriau suprasti, kaip elgtis susidūrus su žurnalistais, kaip įvertinti, ar nebuvo pažeistos jų teisės, ir patiems neprisidaryti problemų išsakant savo nuomonę, komentuojant straipsnius ir pan.

Komentarai
Komentarai: 0

© 2019 „Gyvenu laisvai“. Visos teisės saugomos.