Naujienos Apie komandą

Rūdiškių jaunimas aiškinosi, kaip kurti medijų turinį

2017-09-29

Š. m. rugsėjo 28 d. Trakų rajono jaunimas susitiko net su dviejų portalų vyriausias redaktoriais – su Olegu Jerofejevu iš „ru.delfi.lt“ ir Evaldu Labanausku iš „lzinios.lt“. Redaktoriai ne tik dalijosi realia žurnalistinio darbo patirtimi, ...

Š. m. rugsėjo 28 d. Trakų rajono jaunimas susitiko net su dviejų portalų vyriausias redaktoriais – su Olegu Jerofejevu iš „ru.delfi.lt“ ir Evaldu Labanausku iš „lzinios.lt“. Redaktoriai ne tik dalijosi realia žurnalistinio darbo patirtimi, bet ir leido kiekvienam pasijusti žurnalistu kuriant skirtingų žanrų pranešimus.

Jaunuoliai „iš pirmų lūpų“ išgirdo, koks gi tas žurnalistų darbas, kaip gimsta straipsnių idėjos, su kokiais iššūkiais tenka susidurti renkant informaciją ir pateikiant ją skaitytojams, ir t.t.

Daugeliui jų buvo įdomu sužinoti apie „clickbait“ arba kitaip tariant paspaudimus skatinančias interneto straipsnių antraštes. „Sužinojom, kokie svarbūs mūsų paspausdimai. Pasirodo, jie lemia, kiek kurioje vietoje kainuos reklama,“ – pasakoja Gabija Arlauskaitė, kuriai iki šiol ramybės vis nedavė klausimai: iš ko uždirba interneto portalai, kodėl juose tiek daug reklamos.

Jaunuoliai svečiams uždavė ir daugiau klausimų. Pavyzdžiui, apie pašnekovus ir nutikimus su jais, pavojingas situacijas ir kaip redaktoriai elgtųsi, sulaukę grasinimų pakeisti savo nuomonę.

„Žurnalisto darbas įdomus, bet sunkus: ne visi pritaria tam, ką rašai, susilauki priekaištų, dėl menkiausių klaidų žmonės užsipuola ir sunku atlaikyti tokį spaudimą,“ – kalba Gabija.

Dominykos Steponkevičiūtės nuomone, dirbant žurnalistu, ko gero, sunkiausia sugalvoti straipsnių idėjas, prakalbinti žmones, kurie visiškai nenori kalbėti. „Žurnalisto darbe daug netikėtumų. Eini ryte į darbą ir nežinai, kokia šiandien bus tavo tema, o ji gali būti bet kokia, – mintimis dalijasi Erika Zalieckaitė. – Žurnalistas turi būti gudrus. Jei tema skaudi, jautri, jis turėtų pradėti nuo lengvesnių klausimų ir tik vėliau paklausti to, kas iš tikrųjų rūpi.“

O štai Gabija Petruškevičiūtė įsidėmėjo, kad ne visada ir ne visos žiniasklaidos priemonės elgiasi etiškai, todėl svarbu patiems saugoti savo asmeninę informaciją. Pasitaiko atvejų, kai žiniasklaidos priemonės „pasisavina“ ir viešai skelbia žinomų žmonių pasisakymus, nuotraukas iš socialinių tinklų.

Antroje mokymų dalyje jaunuoliai pasijuto žurnalistais. Jie pasirinko pasaką apie žvejį ir auksinę žuvelę ir modeliavo, kaip, remiantis šios pasakos motyvais, galima pateikti informaciją spaudoje, internete. Jaunuoliai aptarė, kas ir kaip būtų aprašyta naujienoje, horoskope, patarimuose, kaip sugauti auksinę žuvelę, statistikos rinkinyje, kam ir kada pasisekė tai padaryti, ir t.t. Trakiškiai diskutavo, kaip rinktų informaciją, kokius klausimus užduotų seniui, senutei, jų kaimynams, ir t.t.

Anot Gabrielės rengdamas bet kokį pranešimą, žurnalistas turėtų atsakyti sau į tris klausimus: ką noriu pranešti, kam (kas mano auditorija) ir kaip (kur tai pasirodys).

Žiniasklaidinio raštingumo mokymų programą remia Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Lietuvoje.

Komentarai
Komentarai: 0

Trakų rajono jaunimas aiškinsis, kaip kuriamas medijų turinys

2017-09-27

Š. m. rugsėjo 28 d. (ketvirtadienį) Trakų rajono kūrybinėje dirbtuvėje Rūdiškių gimnazijoje lankysis net dviejų portalų vyriausieji redaktoriai – Oleg Jerofejev („ru.delfi.lt“) ir Evaldas Labanauskas („lzinios.lt“), kuris prieš tai ...

Š. m. rugsėjo 28 d. (ketvirtadienį) Trakų rajono kūrybinėje dirbtuvėje Rūdiškių gimnazijoje lankysis net dviejų portalų vyriausieji redaktoriai – Oleg Jerofejev („ru.delfi.lt“) ir Evaldas Labanauskas („lzinios.lt“), kuris prieš tai taip pat dirbo laikraščio „Vilniaus diena“ ir savaitraščio „Veidas“ vyriauriausiu redaktoriu, portalo „veidas.lt“ redaktoriumi.

Svečiai, remdamiesi sukaupta darbo patirtimi ir žiniomis, papasakos, kaip konstruojamas ir pateikiamas medijų turinys.

Susitikimo pradžia – 12.15 val. KVIEČIAME VISUS AKTYVIAI DALYVAUTI!!!

Komentarai
Komentarai: 0

Keliauk su programėle „Būk detektyvas!“

2017-07-25

Vasarą taip sunku nustygti vietoje, taip norisi keliauti, atrasti, pažinti. Tam visiškai nebūtina vykti į tolimus kraštus – pakanka kiek atidžiau apsidairyti aplink. Kvapą kniaužianti gamta, svarbius istorijos vingius primenančios vietos, paslaptingos legendos ir ...

Vasarą taip sunku nustygti vietoje, taip norisi keliauti, atrasti, pažinti. Tam visiškai nebūtina vykti į tolimus kraštus – pakanka kiek atidžiau apsidairyti aplink. Kvapą kniaužianti gamta, svarbius istorijos vingius primenančios vietos, paslaptingos legendos ir intriguojantys pasakojimai – taip trumpai būtų apibūdinti naujuosius istorinius-mitologinius maršrutus po Trakų apylinkes, kuriuos sudarė Trakų rajono komanda „Trakas“ kartu su archeologu dr. Vykintu Vaitkevičiumi, istoriku Virginijumi Savukynu, fotomenininku Algimantu Aleksandravičiumi, geografu Marijumi Pilecku ir kitais ekspertais. Nuo šiol šiuos maršrutus galima rasti ir LRT laidos „Istorijos detektyvai“ programėlėje „Būk detektyvas!“.

Apie programėlę

Kaip teigia programėlės kūrėjai, keliavimas su šeimomis po Lietuvą tampa vis populiaresnis, tačiau vis dar nelabai žinomi įdomūs objektai, o svarbiausia – įdomios nutikusios istorijos viename ar kitame miestelyje. Keliaujančiai šeimai tikrai bus įdomu sustoti mažame miestelyje ir pabandyti įveikti iššūkį ir tuo pačiu sužinoti įdomių istorijų.

Programėlė „Būk detektyvas!“ skirta visiems norintiems geriau pažinti Lietuvos istoriją. Ją naudodami galite įminti istorines mįsles, atskleisti savo miesto ar miestelio istoriją, palyginti, kaip įvairios vietos atrodo dabar ir prieš 50, 80 ar 100 metų. Programėlė automatiškai parodo senas nuotraukas tų objektų, kurie yra netoli jūsų.

Šiuo metu programėlėje įkelta per 200 nuotraukų, paskelbta apie150 iššūkių ir 30 maršrutų. O jei patys žinote kol kas neatrastų vietų, sukūrėte naują iššūkį ar maršrutą, programėlės kūrėjai kviečia jas dalintis su kitais. Programėlė pritaikyta iOS (iPhone) ir Android operacinėms sistemoms.

Apie trakiškių siūlomus maršrutus

Pirmasis maršrutas „Valdovų ir pirklių keliu po 700 metų“ kviečia prisiminti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldą ir leistis istoriniu Karaliaučiaus keliu. XV–XVII a. iš Vilniaus arba į jį vedė nemažiau kaip 27 keliai.

Maršrutas „Gediminas. Valstybės kelias“ veda Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ir jo sūnėno, 1918 m. pasirašiusio Nepriklausomybės aktą, keliais.

Jei Jus žavi legendomis apipintos vietos, išbandykite maršrutą „Mistiškos Trakų apylinkės“ . Juo keliaudami sužinosit apie užburtą bažnyčią, galvų reikalaujančius ežerus, stebuklingus šaltinius, išsiaiškinsit, kur skamba varpai po žeme, ir t.t.

O jei mėgstate trumpus pasivaikščiojimus, tuomet kviečiam užsukti į Rūdiškes – vos 15 km. nuo Trakų nutolusį miestelį, išbandyti maršrutą „Pasivaikščiojimas po Rūdiškes“, o gal net leistis į lobio paieškas.

Už šių maršrutų sudarymą Trakų rajono jaunimui atiteko projekto „Gyvenu laisvai!“ apdovanojimas „Už tėviškės pažinimo skatinimą“. Maršrutus galite rasti ne programėlėje „Būk detektyvas!“, bet ir interneto svetainėse www.atraskrudiskes.lt ir www.bukdetektyvas.lt.

Kaip rašė didis pasakininkas Hansas Kristijanas Andersenas: „Gyventi – reiškia keliauti.“ Taigi, PIRMYN Į KELIĄ!

Komentarai
Komentarai: 0

Projekto „Gyvenu laisvai!“ jaunimui – vasaros medijų akademijos

2017-06-23

Projektas „Gyvenu laisvai!“ kasmet pasipildo vis naujomis veiklomis ir kviečia jaunimą bendrauti, įgyti naujų žinių bei prasmingai leisti laiką. Jau kitą savaitę projekto dalyviai susitiks vasaros medijų akademijose „Gyvenu laisvai, nes pažįstu medijas“ ...

Projektas „Gyvenu laisvai!“ kasmet pasipildo vis naujomis veiklomis ir kviečia jaunimą bendrauti, įgyti naujų žinių bei prasmingai leisti laiką. Jau kitą savaitę projekto dalyviai susitiks vasaros medijų akademijose „Gyvenu laisvai, nes pažįstu medijas“ Zarasų rajone. Birželio 26–27 d. akademijoje dalyvaus visaginiečiai, o birželio 28–29 d. – jaunimas iš Šalčininkų, Švenčionių, Trakų rajonų, Visagino ir Biržų. Į akademijas po brandos egzaminų sugūžės abiturientai, taip pat anksčiau baigę mokyklas ar vis dar jose besimokantys.

Akademijų metu jaunuoliai sužinos, kaip atsirinkti, sisteminti ir analizuoti informaciją, aiškinsis, kokios būna naujienos, kodėl svarbu kritiškai mąstyti, mokysis kurti medijų turinį, nagrinės gyvenimo tinkle ypatumus ir įtinklintas naujienas, kurs reportažus, ir t.t.

Užsiėmimus ves ir savo sukauptomis žiniomis dalinsis Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Audronė Nugaraitė, projekto „Gyvenu laisvai!“ vienas iniciatorių, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, žurnalistė Eglė Samoškaitė, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas, RU.DELFI.lt vyr. redaktorius Oleg Jerofejev.   

Žiniasklaidinio raštingumo mokymų programą remia Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos Federacinės Respublikos ir Švedijos ambasados.

Komentarai
Komentarai: 0

Trakiškiai vis geriau pažįsta medijas

2017-06-06

Prieš pasineriant į vasaros atostogų malonumus, gegužės 29 d., Trakų rajono jaunimas kartu su Vytauto Didžiojo universiteto profesore Audrone Nugaraite ir naujienų portalo Delfi.lt vyriausiaja redaktore Monika Garbačiauskaite-Budriene aiškinosi, kaip veikia ir kokią ...

Prieš pasineriant į vasaros atostogų malonumus, gegužės 29 d., Trakų rajono jaunimas kartu su Vytauto Didžiojo universiteto profesore Audrone Nugaraite ir naujienų portalo Delfi.lt vyriausiaja redaktore Monika Garbačiauskaite-Budriene aiškinosi, kaip veikia ir kokią įtaką mums daro medijos.

Populiaraus portalo redaktorė supažindino jaunuolius su žurnalistinio darbo virtuve. „Sužinojom, iš kur žurnalistai gauna informaciją, kaip atrenka, kokias naujienas skelbti, o kurių – ne, – pasakoja Gabrielė Petruškevičiūtė. – Redaktorė atkreipė dėmesį, kaip svarbu net kelis kartus tikrinti informaciją, ir papasakojo istoriją, kaip portale paskelbus tikrovės neatitinkančią žiną, teko ją paneigti.“

Vertindama portalo Delfi.lt turinį, Gabija Arlauskaitė džiaugiasi, kad jame vis dažniau rašoma ne tik apie svarbiausius šalies, užsienio įvykius, bet ir apie paprastus žmones, sudėtingus jų likimus – kartais toks viešumas padeda išspręsti jų problemas.

Kaip jau įprasta, žiniasklaidinio raštingumo mokymai neapsieina be praktinių užduočių. Šį kartą, pasiskirstę grupėmis, jaunuoliai turėjo sukurti ar pasirinkti kokį nors personažą ir jo lūpomis išsakyti savo nuomonę apie melagingas naujienas (angl. „fake news“) arba žmogaus asmeninės informacijos apsaugą.

„Mūsų grupė pasirinko animacinio serialo heroję kiaulytę Pepa, kuri perteikė mūsų mintis apie tokius pažeidimus, kaip svetimų nuotraukų pasisavinimas, jų kėlimas į socialinius tinklus, ekrano vaizdo su asmeninėmis žinutėmis viešinimas, – pasakoja Dominyka Steponkevičiūtė. – Su šiomis problemomis ir mes susiduriam internete.“ Kitos komandos personažas – varlė Pepė – taip pat ragino saugoti privačią informaciją. „Elgis su kitais taip, kaip norėtum, kad su tavim elgtųsi. Arba kitaip tariant – jei nori viešint, atsiklausk,“ – pataria Gabija. 

Jaunuoliai diskutavo, kaip priimam tą pačią informaciją, kai ją praneša skirtingi asmenys, veikėjai. „Dažnai nusprendžiam, kaip priimti informaciją, pagal tai, kas ją praneša. Gali pasirodyti, kad, pavyzdžiui, animacinio filmuko veikėjai kalba nereikšmingus dalykus, tačiau jei atidžiau jų paklausytume, manau, kitaip galvotume. O jei kalba žymus ar mums svarbus žmogus, net nesuabejojam jo žodžiais, net nepagalvoję pasinaudojam jo patarimais. Man atrodo, kad dažnai žmonės „sveria“ ne išgirstus dalykus, bet personažo, kuris juos ištarė, didybę,“ – mintimis dalijasi Ieva Arlauskaitė.

Anot merginos, deja, šiandien dažniau galima sutikti žmogų, kuris tiki viskuo, ką pamato, išgirsta, o ne tą, kuris tikrina informaciją. Dar blogiau, kai tokie žmonės stengiasi įtikinti kitus, ima kaltinti, komentuoti. „Perskaitę, pamatę, išgirdę žinias, susidarom tam tikrą nuomonę, jos nukreipia mus tam tikra linkme ir taip imam kažką kaltinti, kažką užjausti,“ – mano Ieva ir primena, kad ne viskas, ką sužinom, yra tiesa. „Mes daug kalbėjom, kaip atpažinti melagingą informaciją, buvo garsiai prabilta apie tai, kas labai svarbu ir turėtų rūpėti kiekvienam. Galbūt reikėtų atverti akis ir kitiems, kurie aklai viskuo tiki,“ – svarsto ji.

Žiniasklaidinio raštingumo mokymų programą remia Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada.

Komentarai
Komentarai: 0

© 2017 „Gyvenu laisvai“. Visos teisės saugomos.